תפריט

הסרת כתמים מרצפת שיש

רצפת שיש מעניקה מראה טבעי מגוון והיא נחשבת לסוג ריצוף עמיד ואיכותי. עם זאת, לעיתים קרובות אנשים נוטים להתלונן על כך שנוצרים כתמים על רצפת השיש, כתמים אשר לא ניתן להסירם בעזרת מים וסבון.

במאמר זה נסקור בקצרה את הסיבות להיווצרותם של כתמים אלה, ונציג את הפתרון המקובל להסרת כתמים מרצפת שיש.

שיש טבעי לעומת שיש סינטטי

שיש טבעי הינו סוג של סלע משקע אשר עבר תהליך הטמרה, כלומר לחצים עצומים וטמפרטורות גבוהות. תנאים אלו יוצרים סלע חזק ודחוס בעל צבעים יפים ומגוונים, בהתאם למקום ממנו הוא מיובא.

שיש סינטטי דומה לשיש טבעי, אולם הוא נעשה בצורה מלאכותית – שברי קוורץ עוברים דחיסה והדבקה באמצעות דבקים שונים כך שהתוצאה דומה במראה לשיש הטבעי, והיא בעלת מספר יתרונות (וחסרונות) על פניו.

הסרת כתמים מרצפת שיש

מדוע נוצרים כתמים על רצפת שיש?

חומרים חומציים

דברים חומציים (בעלי PH נמוך) הבאים במגע עם הקוורץ המצוי בשיש, עשויים ליצור כתמים שלא ניתן להסירם. בין הדברים החומציים ניתן למנות: מיץ לימון, חומץ, אלכוהול, קפה ורוטב סויה.

כאשר החומרים החומציים מכילים גם צבע הם נוטים להשאיר סימן משמעותי, למשל יין אדום או קפה שחור, הגורמים נזקים כבדים למראה השיש. אגב, גם קיא הינו חומצי במידה רבה, ועשוי לגרום לנזקים לרצפת השיש.

מכות ושריטות

אבן השיש נחשבת לדבר עמיד וחזק, אולם גם השיש החזק ביותר עשוי לספוג מכות הפוגעות במרקם החלק שלו ויוצרות חריצים.

גרירת כיסאות או חפצים כבדים אחרים באופן תדיר מגביר את הבלאי, ומעלה את הסיכויים להופעתם של כתמים על רצפת השיש.

חום גבוה

בכל הנוגע לשריטות השיש הסינטטי נחשב לעמיד יותר ממקבילו הטבעי, אולם צפיפותו ודחיסותו גורמות לו להיות רגיש יותר להנחת דברים חמים בצורה ישירה.

הנחת סירים חמים או תבניות הישר מהתנור על הרצפה ללא הנחת מבודד, עשויה לגרום לבקעים או חריצים ברצפת השיש.

משקאות ונוזלים צבעוניים

אבן השיש הטבעית סופחת במהירות נוזלים הנוגעים בה באופן ישיר.

יש להקפיד לנקות את הרצפה מיד לאחר שנשפך עליה הנוזל, אחרת הוא יחלחל במהירות ויישאר ככתם. קולה, מיץ תפוזים, יין אדום וכדו’, משאירים כתמים במהירות רבה, אם לא מטפלים בהם באופן מיידי.

חלודה

רצפת שיש הנמצאת במקום לח, עשויה לפתח כתמי חלודה כתוצאה מהמפגש בין הברזל והמים. כתמים אלה ייעשו בצורה נקודתית וייראו בגוון אדום כהה.

לעיתים ניתר להסיר כתמים אלה באמצעות שפשוף במים, אולם לעיתים נדרש טיפול משמעותי יותר.

הסרת כתמים מרצפת שיש

הסרת כתמי אקונומיקה מרצפת שיש

חומרי ניקוי רבים הינם חומציים, ובמגע עם רצפת השיש הם יוצרים נזקים רבים. חלק מהחומרים משאירים כתמים, וחלקם משנים את גוון הרצפה – בין אם השינוי נעשה באופן מיידי ובין אם השינוי נעשה לאורך זמן.

הסרת כתמי אקונומיקה, או כתמים אחרים באופן כללי, יכולה להיעשות בשתי דרכים מרכזיות: טיפול ומניעה, ולהלן נרחיב בשתי האפשרויות הללו. תוכלו לבצע את זה גם באמצעות חברת ניקיון בתים.

הסרת כתמים מרצפת שיש באמצעות ליטוש

במידה וניסיתם להסיר את הכתם באמצעות סקוצ’ ומעט מים ללא הצלחה, נראה שיש צורך בניקוי “עמוק” יותר. ליטוש השיש מסיר את השכבה העליונה המכילה את הכתמים, ומחדשת את המראה הטבעי שלו.

שימו לב שכל ליטוש מגרד ומסיר שכבת שיש דקה, כך שלא ניתן לבצע טיפול זה מספר רב של פעמים ללא שחיקה משמעותית של האבן. עלות הליטוש נעה בין 100 ל-200 ₪ לכל מטר רבוע של שיש.

מניעת כתמים על רצפת שיש באמצעות סילר

סילר הינו חומר איטום המפריד בין השיש לבין החומרים הנוגעים בו. את הסילר ניתן למצוא במגוון תצורות – מט, מבריק, רטוב וכדו’. מריחת שכבת סילר עבה על רצפת השיש מונעת כתמים ומעניקה הגנה לשנים רבות.

את הסילר יש למרוח באופן שוטף בכל מספר שנים, על פי הוראות היצרן, או לאחר פעולת ליטוש הפוגעת בשכבת ההגנה של הסילר. ניתן למרוח חומר זה באופן עצמאי, או להזמין לשם כך איש מקצוע שיעשה זאת עבורכם.

הסרת כתמים מרצפת שיש

איך מנקים רצפת שיש באופן נכון

על מנת לשמור על השיש שלכם לשנים רבות יש לנקות אותו באמצעות מטלית רכה ומים בלבד, ניקוי אשר אמור להספיק ליצירת מראה מבריק ונקי. בכל מספר חודשים כדאי לשטוף את השיש במים המכילים מעט סבון מדולל.

חשוב להקפיד להשתמש בחומרים המותאמים לרצפת שיש, חומרים אשר לא יפגעו בשכבת האבן או הסילר. לאחר הניקוי חשוב לייבש את האזור על מנת למנוע מהמים לחלחל אל תוך השיש.

סיכום

טיפול נכון ברצפת השיש שומר על גוון הרצפה ומעניק לה מראה מבריק ונקי לשנים רבות. חשוב להקפיד להשתמש בחומרי הניקוי הנכונים על מנת למנוע בלאי מוגבר, וכדי להגן על השיש מפני כתמים. פרטים נוספים ניתן למצוא בקלין פוליש.

רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך

לקבלת הצעת מחיר מהירה לנייד השאירו פרטים